Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2018

Άλωσε το Γ. Καραϊσκάκης η ΑΕΚ, 2-1 τον Ολυμπιακό.....04-02-2018...

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας καθώς επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας η Ένωση έπεσε στην τρίτη ο Ολυμπιακός.

Η ΑΕΚ πήρε πολύ σημαντική νίκη στο Φάληρο επί του Ολυμπιακού και μάλιστα με ανατροπή. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 81’ με τον Ανσαριφάρντ, όμως η Ένωση απάντησε με τον Τσιγκρίνσκι στο 87’ και στις καθυστερήσεις με τον Γιακουμάκη παίρνοντας το σπουδαίο διπλό.
Μετά το τέλος του αγώνα οπαδοί των «ερυθρολεύκων» προκάλεσαν σοβαρά επεισόδια.

Το live του αγώνα

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου (ΕΠΣ Αθηνών) και βοηθοί του οι Πολυχρόνης Κωσταράς (ΕΠΣ Αιτ/νιας), Βασίλειος Καμπούρης (ΕΠΣ Ευβοίας). Τέταρτος είναι ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου).

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουΐ, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Οφόε, Πάρντο, Φορτούνης, Μιραλάς.
ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Κονέ, Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας, Αραούχο.
25ο λεπτό Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Πάρντο δεξιά στην περιοχή, προχωράει, σουτάρει διαγώνια, ο Τσιντώντας σε κόρνερ.
40ο λεπτό Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Η μπάλα φτάνει στον Πάρντο στη δεξιά γωνία της περιοχής, πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, ο Τσιντώντας οριζοντιώνεται και αποκρούει
Ημίχρονο: ΟΣΦΠ- ΑΕΚ 0-0
Καθυστέρησε να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος στο Φάληρο ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ, επειδή οπαδοί των Πειραιωτών έκαιγαν πανό της Ένωσης πίσω από την εστία του Σίλβιο Προτό.
58ο λεπτό Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μπακάκης κάνει κούρσα από αριστερά και εντελώς μόνος του βγάζει σέντρα, ο Αραούχο επίσης ανενόχλητος μπροστά από το πέναλτι, πιάνει σκαστή κεφαλιά, στην αγκαλιά του Προτό στο κέντρο της εστίας
66ο λεπτό ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Σέντρα του Κούτρη από αριστερά, η μπάλα παίρνει τροχιά προς την εστία, ο Τσιντώντας ελέγχει, η μπάλα χτυπάει στο πάνω μέρος του δοκαριού και φεύγει άουτ
69ο λεπτό Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Φάουλ με γέμισμα από αριστερά του Χριστοδουλόπουλου, διώξιμο προς τα πίσω από τον Ζιλέ, ο Μασούντι πιάνει την κεφαλιά που περνάει από τον Προτό, αλλά ο Σισέ πάνω στη γραμμή διώχνει με το κεφάλι σε κενή εστία
80ο λεπτό Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Στρώσιμο στον Μάριν έξω από την περιοχή, ο Τσιντώτας πέφτει και διώχνει σε κόρνερ
81ο λεπτό ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Κόρνερ από δεξιά, ο Ανσαριφάρντ παίρνει την πρώτη μπάλα, αυτή κοντράρει, ο Ιρανός σουτάρει ξανά και κάνει το 1-0
87ο λεπτό ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ! Κόρνερ από δεξιά, ο Γιακουμάκης πάει για «ψαλιδάκι», αλλά η μπάλα χτυπάει στο σώμα του Χριστοδουλόπουλου, ο Μποτία δεν μπορεί να διώξει και ο Τσιγκρίνσκι από κοντά σουτάρει και κάνει το 1-1
Διακοπή στον αγώνα, επειδή έπεσε φωτοβολίδα στον αγωνιστικό χώρο. Ο διαιτητής ενημερώνει τις δύο ομάδες ότι επειδή είναι η πρώτη φωτοβολίδα, πρέπει να γίνει ανακοίνωση από τα μεγάφωνα. Στην επόμενη, διακόπτεται ο αγώνας.
94ο λεπτό ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ! Αντεπίθεση της ΑΕΚ από δεξιά, χαμηλή σέντρα, ο Γιακουμάκης στη μικρή περιοχή πλασάρει από κοντά, η μπάλα στα δίχτυα.
Κόκκινη κάρτα στον Μποτία που έσπρωξε τον διαιτητή .