Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2018

Πανιώνιος - Λαμία 1-0....24-01-2018...

Ο Πανιώνιος με το πανέμορφο γκολ του Μασούρα κατάφερε να επικρατήσει της Λαμίας με 1-0 στη Νέα Σμύρνη και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος ....Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στη Λαμία που αγωνίστηκε με ξεκάθαρα αμυντικούς προσανατολισμούς θέλοντας περισσότερο να «χαλάσει» το παιχνίδι του Πανιωνίου παρά να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κότνικ.Τελικώς, η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των φιλοξενούμενων με έναν πολύ όμορφο συνδυασμό που είχε ως τελικό αποδέκτη τον Μασούρα και έτσι να πετύχει το γκολ που της έδωσε την «καθαρή» νίκη και το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού....Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε και πέντε λεπτά αργότερα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Ακόστα κοντρόλαρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε όμως ο Κότνικ μπλόκαρε...Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Πανιώνιος έφτασε μία ανάσα από το 2-0 όμως ο Σαββίδης έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάω από το δοκάρι του Μελίσσα από πλεονεκτική θέση. Έτσι, το 1-0 ήταν το τελικό σκορ που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ενόψει του επαναληπτικού στη Φθιώτιδα...Οι συνθέσεις:
Πανιώνιος: Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς – Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (90'+ Παπαγεωργίου), Μπραχίμι (46’ Λάμπρου), Σπιριντόνοβιτς (71’ Σαββίδης), Ντουρμισάι
Λαμία: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Κουτρομάνος (36’ λ.τ. Καραγιάννης), Τσούκαλος (51’ Βάντερσον), Ακόστα (80' Μπουλούλης), Μπούντνικ ...πηγη sdna..